קידוחי קרקע

כפי ששמם מעיד עליהם- קידוחי קרקע מתבצעים לצרכי בניית יסודות למבנים או לשיפוץ ולשדרוג תשתיות (סוג אחר של קידוחם הוא לצורך חשיפת ממצאים ארכיאולוגיים).

קיימים סוגי קידוחים שונים ובהם: קידוח מיקרופייל, קידוח כלונסאות, קידוח בורה ספיגה, קידוח בנטנייט, קידוחי ים למטרת גילוי מחצבים כגון גז ונפט ועוד.סוג הקידוח נקבע על פי ייעודו ועל פי מצב הקרקע שבו היא מתבצע- חולית, סלעית או מעורבת.

על מנת לבצע את הקידוח ביעילות ובמקצועיות נדרשים כלים ייעודיים וידע מקצועי. יש סוגי קידוח, כגון קידוח מיקרופייל, שמתבצע על תא שטח קטן ומצומצם ולכן מחייב דיוק מרבי.

קידוחי קרקע הם קידוחים אשר נעשים באדמה. הקדוח נעשה באמצעים מתקדמים ביותר, על ידי אנשי מקצוע מוסמכים ובעלי ניסיון רב בתחום הקידוחים, כאשר הכלים שנעשה בהם שימוש מותאמים לסוג הקרקע הספציפית. יש כלים לחפירה באדמה חולית, סלעית, בוצית וכדומה.

אין דין קידוח בשטח מישוריה רך כדין קידוח בשטח הררי וסלעי, שבו עשויה להידרש פעילות מקדימה שכרוכה בפיצוץ חלקי מבוקר של השטח על מנת לאפשר גישה נוחה יותר ולחסוך זמן עבודה וממילא גם כסף.

הקידוחים נעשים באמצעות מכשור המורכב על רכב ממונע שמעוגן לקרקע על מנת להבטיח את יציבותו. ככל שהקרקע רכה וחולית יותר כך נדרשת תוספת כלונסאות לחיזוק הדפנות בעוד בקידוח הררי נדרשת תמיכה מיוחדת לרכב למניעת החלקתו במדרון תלול.

מעצם טבעה- פעולת הקידוח יוצרת רעש, העלול להוות מטרד סביבתי. ככל שהקידוח ממוקד יותר, ודאי בקידוח שאינו מחייב חפירה סביב הבור, הוא ייעשה באופן מהיר יותר, כך שיתקצר משך הזמן שבו עלולים המתגוררים בקרבת אתר הקידוח לסבול מהרעש שהוא יוצר.

לסיכום: קידוחי קרקע הם חלק בלתי נפרד מיצירת יסודות למבנים. הקבלן המבצע את הקידוח הוא מי שהוסמך לביצועו, מי שמחויב לעבוד בכפוף לתקני איכות ובטיחות מחמירים, מי שמנוסה בסוג הקידוח הנדרש.

בכל מקרה, אם יש לכם רצון או צורך בקבלת מידע ותשובות לשאלות על אופן הקידוח – הקבלן המבצע ודאי ישמח להשיב עליהן ובכך ליידע אתכם באופן שיניח את דעתכם.