קידוחים באדמה חולית

קידוחים באדמה חולית הם קידוחים קשים באדמה רכה. במקומות שונים בארץ, במיוחד בשפלת החוף ובמישורו, במקומות קרובים לים, קרקע חולית והשפעותיה על אקוויפר החוף, אשר שאיבה רבה ומוגברת שלו גורת לוואקום ולסחיפת הקרקע, חייבים לקדוח יסודות למבנים באופן מקצועי שיבטיח את יציבות היסודות שהם תנאי הכרחי ליציבות הבית כולו.

קידוח באדמה חולית עשוי לחייב את הקודחים להעמיק בקידוח עד הגעתו אל קרקע יציבה, מה שמחייב ציוד מתאים, יכולת מקצועית מוכחת וניסיון רב. באדמה חולית נדרשת מכונת קידוח אשר גם קודחת באדמה וחופרת בו וגם מחדירה בה כלונסאות המשמשות לתמיכה. הכלונסאות משמשות לבניית קירות תוכים או עמודים המשמשים לבניית המבנה.

ביצוע קידוחים באדמה חולית מחייב הקפדה יתרה על תקני האיכות והבטיחות ודיוק מרבי בכפוף למתווה הבנייה של המהנדס. כל בר דעת מבין כי ככל שהאדמה רכה יותר, כך מתחייב חיזוק ותמיכה רבים יותר ליסודות המבנה.

קידוח בנטונייט לקרקע חולית

אחת השיטות הרווחות בשימושם של קבלני קידוח כאשר נדרשים קידוחים באדמה חולית היא קידוח בתמיסת בנטונייט. במהלך הקידוח מחדירים אל הבור תמיסה אשר מהולה במימיה אבקה (בנטונייט) המיועדת לשמירה על יציבות הבור עד לסיום יציקת היסודות. שימוש בשיטה זו מקל ובעצם מאפשר את החדירה אל קרקע חולית בכלל וקרקע שמצויים בה מי תהום בפרט ובכך לצמצם באופן משמעותי את הסכנה של מפולת והתמוטטות הקרקע הן במהלך הקידוח והן אחריו. הקידוח מתבצע באמצעות מקדח ספיראלי שקוטרו עשוי לנוע בין 40 ס"מ למטר אחד

על מנת לוודא כי הקידוח ייעשה באמצעות ציוד ייעודי מתאים חשוב לאבחן היטב את סוג הקרקע. כאשר אתם יוצרים קשר עם קבלן בניין חשוב לוודא כי הקבלן המבצע יקבל מידע מדויק על אודות סוג הקרקע ולפי זה ייבחר הציוד ואופן הקידוח שיאפשר ביצוע עבודה על פי כל הכללים הנדרשים.

אנשי מקצוע בתחום זה ישמחו ליידע אתכם על אודות השיטה הנהוגה בקידוח באדמה חולית ויתנו לכם מענה על כלה שאלה בנושא זה. על מנת שביתכם אכן יהיה מבצרכם הוא צריך להיבנות על יסודות איתנים ומוצקים.